Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնքի Վարդենիկի գյուղի Ռիչարդ Հովհաննիսյանի անվան թիվ 1 հիմնական դպրոցում կայացել է դպրոցի վաղամեռիկ ուսուցիչ Կորյուն Հովհաննիսյանի հիշատակին նվիրված շախմատային 14-րդ մրցաշարը:
Ինչպես տեղեկացրեց Վարդենիկի Ռ․ Հովհաննիսյանի անվան թիվ 1 հիմնական դպրոցի փոխտնօրեն Ժորա Ղումաշյանը, մրցաշարի մասնակիցների թիվն այս տարի եղել է աննախադեպ։ Վարդենիկ են ժամանել տարբեր համայնքները ներկայացնող շուրջ 106 դպրոցական, որոնց թվում եղել են տարբեր մրցաշարերի մասնակիցներ և կարգային շախմատիստներ:
Մրցաշարն անցկացվել է 3 տարիքային խմբերով` շվեյցարիական մրցակարգով: Յուրաքանչյուր տարիքային խմբի մրցանակային տեղերը զբաղեցրած շախմատիստները պարգևատրվել են դիպլոմներով, գովասանագրերով, գավաթներով, դրամական պարգևներով, մեդալներով և խրախուսական մրցանակներով:
Առաջին տարիքային՝ մինչև 8 տարեկանների խմբում հաղթող է ճանաչվել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքը ներկայացնող Ալեքս Մխիթարյանը։ Երկրորդ տեղը գրավել է Վարդենիկի թիվ 1 հիմնական դպրոցի սան Նարեկ Եղոյանը, երրորդ տեղը՝ նույն դպրոցի սան Գոհար Պետրոսյանը։ Կրտսեր տարիքի խմբի ամենակրտսեր մասնակիցը` 4 տարեկան Նժդեհ Աբրոյանը, պարգևատրվել է խրախուսական մրցանակով:
Երկրորդ տարիքային՝ մինչև 14 տարեկանների խմբում հաաղթող է ճանաչվել Մարտունի քաղաքը ներկայացնող Գրիշա Շահումյանը։ Երկրորդ մրցանակային տեղը զբաղեցրել է Վարդենիկի կրթահամալիրի սան Արսեն Մովսիսյանը, երրոդ տեղը՝ նույն կրթահամալիրի սան Ալեն Գրիգորյանը։
Երրորդ՝ 14 տարեկանից բարձր խմբում առաջին տեղը զբաղեցրել է Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքի ներկայացուցիչ Սաղաթել Թադևոսյանը, 2-րդ տեղը Սևան քաղաը ներկայացնող Լևոն Վարդանյանը, երրրոդ տեղը՝ Վարդենիկի կրթահամալիրը ներկայացնող Արտյոմ Գրիգորյանը։
«Մրցաշարը հովանավորել է Կորյուն Հովհաննիսյանի որդին` Կարեն Հովհաննիսյանը: Մրցավարները և կազմկերպիչները, դպրոցի տնօրենը, հատուկ շնորհակալություն հայտնեցին Հովհաննիսյաններին: Մրցաշարը դարձել է ավանդական, ուսանելի և շահեկան»,-ներկայացրեց Ժորա Ղումաշյանը: